Pradžia > Alfred Hitchcock, Barbara Bel Geddes, James Stewart, Kim Novak > 847> Vertigo / Svaigulys (1958)

847> Vertigo / Svaigulys (1958)


vertigoRež.: Alfred Hitchcock
Vaidina: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes
1958 m., JAV, 128 min
Žanras: mistinis romantinis trileris
imdb nuoroda čia.

Atkapsčiau savo filmų aplanke A. Hičkoko filmą, kuris yra vienas garsiausių ir geriausiai vertinamų jo karjeroje. Kažkur jis paskelbtas geriausių filmų pirmoje vietoje, kažkur – šiek tiek žemiau, bet ką norėjau pasakyti – prieš įsijungiant net ir būna baisoka: o ką, jei nepateisins vilčių. O kaip aš dabar sakysiu ar rašysiu, kad man jis netapo vienu geriausių. Bet taip jau nutinka.

Karjerą baigusį detektyvą Džoną Fergusoną (ar tiesiog Skotį) pasamdo senas draugas, kad sektų jo žmoną. Jis įtaria, kad kažkas vyksta su jo žmona, nes ji lankosi įvairiose keistose vietose, o galiausiai nė neprisimena, kur buvusi. Netgi spėja, kad ją galėjo būti apsėdusi seniai mirusios moters vėlė. Džonas tuo netiki, tačiau netrukus jis ima abejoti tuo, kuo tikėjo, o šalia to jis pradeda įsimylėti sekamą moterį.

Tačiau ne viskas taip paprasta, kaip gali atrodyti. Po to įvyksta ne vienas nemažas įvykis, tad kalbėti apie tiesiog meilės istoriją (nagi, juk paprastai toks siužetas turėtų tęstis tuo, kad ir ji įsimyli, tada ji išsiskiria su vyru ir jie ilgai ir laimingai gyvena) būtų neteisinga. O ir iš Hičkoko tikimasi ne tik meilės istorijos, bet ir netikėtų siužeto vingių.

Pradžioje išaiškėja, kas nutiko Džonui, kad jis nebedirba detektyvu, kaip atsirado jo aukščio baimė, dar supažindinama su jo drauge, kuri, kaip galima nuspėti, yra jį įsimylėjusi. Ir kažkaip neišnaudotas man pasirodė jos vaidmuo. Suprantu, kad tikriausiai ji ir turėjo atlikti būtent tokį – įsimylėjusios be atsako moters vaidmenį, tačiau viso filmo metu laukiau daugiau iš jos. Ir, deja, nesulaukiau.

James Stewart, kaip visuomet, savo aukštumose. Jei pirmoje filmo pusėje nieko ypatingo jis nerodė (nes nelabai ir reikėjo), antroje filmo pusėje atsiskleidė jo talentas visu gražumu. Įtaigus, beprotiškas personažas, kuris savo veiksmais ir žodžiais kėlė pyktį (taip, pykau ant jo, nors juk nieko blogo jis nepadarė), erzulį – nemėgstu, kai tokias emocijas kelia kinas, tiesa, šįsyk šios emocijos buvo susijusios būtent su personažu, jo savijauta, o ne su nekokiu pastatymu, kvailais poelgiais ar pan. Jo porininkei Kim Novak teko sudėtingas vaidmuo, su juo susitvarkė neprastai ir, vėlgi, kaip ir J. Stewart, įtaigiai. Pernelyg nesiplėsiu, nes neminėdama svarbių filmo detalių kažko daugiau pasakyti negaliu.

Siužetas man toks banguojantis. Lyg ir turėčiau būti pripratusi, kad neretame Hičkoko filme pradžia būna lėta, tačiau šįkart tas lėtumas užsitęsė per ilgai, gal kad ir pats siužetas iš esmės nesužavėjo su visom tom vėlėm, užvaldymais ir pan. Tad pusę filmo žiūrėjau ir laukiau, kada gi pradės kažkas įdomiau vykti. Kaip minėjau, iš Skočio draugės tikėjausi ryškesnio, didesnio pasirodymo, tad tai prisidėjo kiek prie nusivylimo, kai supratau, kad jos vaidmuo liks tik toks, koks buvo apibrėžtas pradžioje. Vėliau prasidėjo daugiau veiksmo, kas buvo ir beprotiškiau (o atrodo, kas gali būti beprotiškiau už neaiškių jėgų užvaldymą? Ogi tai, kad tas beprotiškumas kilo iš labai natūralių ir tikroviškų patyrimų), ir įdomiau, pagaliau ėmė kelti kažkokias emocijas, ne tik nuobodulį. Nemažai dėmesio skiriama pagr. veikėjo psichologinei būklei, jo išgyvenimams. Kulminacija būtų buvusi efektingesnė, jei žiūrovai kartu su Skočiu būtų tuo pat metu išsiaiškinę, kas čia iš tikrųjų įvyko. Atomazga – keista, gal kiek tragikomiška, manyčiau, ir netikėta.

7/10

 

Reklama
  1. Kol kas komentarų nėra.
  1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: