Pradžia > Joan Churchill, Nick Broomfield > 853> Aileen: Life and Death of a Serial Killer (2003)

853> Aileen: Life and Death of a Serial Killer (2003)


aileenRež.: Nick Broomfield, Joan Churchill
2003 m., JAV, Didžioji Britanija, 93 min
Žanras: kriminalinė dokumentika
imdb nuoroda čia.

Po Monster susidomėjau Aileen Carol Wuornos istorija. Ji – žudikė maniakė, nužudžiusi septynis vyrus vienerių metų laikotarpyje. Už šešias žmogžudystes (matyt dėl to, kad pirmoji žmogžudystė buvo priskirta savigynai) ji buvo nuteista mirties bausme.

Dokumentiniame filme pateikiami vaizdai iš teismų, taip pat – filmo kūrėjo imti interviu iš pačios Aileen. Todėl galima pažinti šią nusikaltėlę taip, kaip nepažintume, jei filme būtų pateikiami tik interviu su ją pažinojusiais žmonėmis (ko buvo ir šioje dokumentikoje). Atsiskleidžia Aileen portretas, kurio perkąsti nepavyksta. Iš vienos pusės – ji žmogžudė, iš kitos – nepavyksta negailėti, girdint jos gyvenimo istoriją. Vaikystėje gyveno su seneliais, buvo išprievartauta giminaičio, ankstyvoje paauglystėje tapo nėsčia, po gimdymo, kai vaikas buvo atiduotas įsivaikinti, ji buvo išvaryta iš namų, keletą metų gyveno miškuose, yra tekę miegoti ant sniego. Ir tuomet kažkaip nebestebina nei tai, kad ji užsiėmė prostitucija, nei tai, kad galop ji pratrūko. Ne, aš jos nepateisinu ir nenurašau to, ką ji padarė, jos praeičiai. Visgi ji suaugusi moteris, turinti galvą ant pečių. Ir visgi nebuvau aš šalia, kai ji žudė vieną ar kitą, tad, kokie tikri jos motyvai buvo, ką jautė žudydama, galima tik spėlioti. Filmas duoda galimybę pamatyti, kas dedasi žmoguje, kai artėja bausmės įvykdymo laikas. Paskutinis interviu – vos trims dienoms likus iki egzekucijos. Žiūrint, kaip ji kalba, kokie jausmai iš jos plūsta, taip pat virė dviprasmiškos mintys. Vietomis primindavo velnią (dėl akių, juoko (bet juokas tikriausiai atrodytų niekuo neišskirtinis, jei tai nebūtų įkalinto, nuteisto žmogaus juokas. Tačiau ar tai, kad jos dienos suskaičiuotos, atima iš jos galimybę juoktis? Ir apskritai – kas slepiasi po tuo juoku? Juk neretai po tokia kauke žmonės slepia visiškai priešingus jausmus)), vietomis – viltį praradusią, liūdną moterį.

Filme svarbi ne tik Aileen gyvenimo istorija, bet ir Aileen kartoti kaltinimai teisėsaugai, žiniasklaidai, kurie pelnėsi iš jos istorijos pinigus (kiek supratau, pirmasis režisieriaus filmas apie Aileen pastarąją temą išplėtė labiau, tik paradoksalu – juk pats režisierius iš jos pasipelnė nemažai), jos teigimas, kad, jei būtų norėję, jau po pirmosios žmogžudystės (kuri įvertinta kaip savigyna) būtų ją pagavę, keliami klausimai apie mirties bausmės prasmę ir svarstymas, kaip būtų buvę, jei ji būtų turėjusi normalų advokatą (jo ji atsisakė po kažkurio teismo, kai ėmė visiškai nebepasitikėti teisėsauga, naujo turėti nesutiko). O galiausiai – klausimas, ar paskutinėmis dienomis ji buvo emociškai stabili. Paskutiniame interviu ji tokia visiškai neatrodė, o atitinkami specialistai užtruko vos penkiolika minučių, kad nustatytų, jog ji stabili. Šis klausimas, pasirodo, yra svarbus, nes mirties bausmė įvykdyta gali būti tik tuomet, kai žmogus yra emociškai stabilus. Ir čia viskas ,,užsisuka“ – tai kiek tos korupcijos, kiek noro pasirodyti prieš rinkėjus, kiek tiesos?

Jautėsi režisieriaus empatija Aileen, ji irgi tikėjosi, kad jis savo filmuota medžiaga galės padaryti kažką, kas jos bausmę palengvintų ar išteisintų. Aišku, kiek toji empatija suvaidinta (kad Aileen atsivertų per interviu), kiek tikra (per paskutinį jų pokalbį ištartas jo ,,I’m Sorry“ skambėjo išties liūdnai ir nuoširdžiai) – neaišku.

7/10

Reklama
  1. Kol kas komentarų nėra.
  1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: