886> Mustang / Mustangės (2015)


mustangRež.: Deniz Gamze Ergüven
Vaidina: Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Tugba Sunguroglu
2015 m., Prancūzija, Vokietija, Turkija, Kataras, 97 min
Žanras: drama
imdb nuoroda čia.

Šis filmas buvo vienas iš pretendentų laimėti ,,Oskarą“ geriausio užsienio filmo kategorijoje, o taip pat jį bus galima pamatyti ir šių metų ,,Kino pavasario“ metu.

Vasaros pradžia. Šiaurės Turkijoje esančiame kaimelyje Lalė ir keturios jos seserys grįždamos iš mokyklos nekaltai žaidžia su berniukais. Tačiau tokius jų žaidimus suaugusieji traktuoja visiškai kitaip. Jiems tokie veiksmai atrodo kaip pasileidimas, tad nenuostabu, kad merginoms grįžus namo kyla skandalas. Šeimos namai greit tampa kalėjimu, o mokyklą pakeičia gaminimo bei namų ruošos pamokos. Netrukus pradedamas planuoti merginų ištekinimas. Merginos vis labiau suvokia, kad turi priešintis suaugusiųjų norams.

Galvoju, kaip geriausiai išreikšti tai, ką man paliko šis filmas. O paliko tokį gerą jausmą. Kino juostos nuotaika nevienalypė: vietomis buvo lengva pajausti merginų vėjavaikiškumą, džiaugsmą ir, kad ir paradoksalu (nes suaugusieji jų elgesį vadino nepadoriu, ištvirkusiu), nekaltumą, bet tuo pačiu netrukus iš karto atsirasdavo įtampa, baimė, netrūksta liūdnų, skaudžių situacijų, o pati bendriausioji situacija – namų vertimas kalėjimu – iš viso nieko gero nežada. Tačiau sugeba tos gerosios akimirkos perlipti per visą neviltį ir beviltiškumą, todėl ir pasibaigus lieka būtent šviesus jausmas, o ne niūruma.

Centre – penkios veikėjos. Tačiau sugebėta kiekvienai palikti užtektinai vietos, kad būtų pažintos ir nė viena iš jų nebūtų ,,nurašyta“ kaip mažiau svarbi. Aišku, Lalė, jauniausioji iš penkių seserų, kuri kartais pateikiama ir kaip pasakotoja, yra spalvingiausia, intrigą kelianti (ir ne be reikalo) veikėja. Jos viena kitą puikiai papildė.

Tragedijų filme bus. Dabar galvoju, kad tragedija šiame filme – gan plati sąvoka. Grotuoti langai, aukštos tvoros – tai bene pirmoji rimtesnė tragedija. Net ir vestuvės, žiūrint į nuotakos akis, yra pajaučiamos kaip tragedija. Jau nekalbant apie kitas. Visos jos vis labiau didino įtampą ir vis ryškiau veikėjoms rodė, kad reikia kažką daryti. Ir greitai.

Lalės susirastas draugas garbanius tai tikriausiai smagiausias, nuoširdžiausias vyras šiame filme. Toks teigiamas personažas, kuriam pasirodžius taip ir norėdavosi šypsotis. Smagu, kad vyrai nebuvo pateikiami vien tik iš neigiamos pusės.

Apie seseris, jų troškimą būti nepriklausomomis, turėti teisę rinktis, kaip nori gyventi, išsilaisvinti iš keistų įsitikinimų ir tradicijų.

Galvoju, kad kiek panašu į The Virgin Suicides.

Vertas peržiūros. 8/10

Reklama
  1. Kol kas komentarų nėra.
  1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: